%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Kassos Adası

KASSOS (ÇOBAN) ADASI

Çok az bir turizmi olan Kassos adası Oniki adada bulunan sessiz ve hoş bir adadır. Kassos adasını ziyaret eden birkaç turist adayı kendi başlarına keşfetmek için tam bir huzur ve özgürlük aramaktadırlar. Kassos adası, macera meraklıları tarafından keşfedilmeyi bekleyen birçok kilisenin, koyun ve güzel doğal manzaraların bulunduğu dağlık bir adadır. Burada, küçük Fry topluluğunda yaşayan yaklaşık 1500 kişilik (çoğunlukla denizciler) küçük bir nüfus vardır.

Kassos adasında bulunan Fry limanı etrafında ve Emborios ile Kofteri plajlarında yüzebilirsiniz. Eğer çoban adasına doğru zamanda gelirseniz, hala daha adadaki mirası ve halk hayatını yansıtan yöre düğünlerine ve festivallere kesinlikle katılmalısınız.

KASSOS ADASI HAKKINDA BİLGİ

Oniki adanın en güneyinde bulunan Kassos adası, Girit adasının sadece 27 deniz mili kuzeyinde bulunmaktadır. Buranın ilk yerleşimcilerinin Fenikeliler olduğu düşünülmektedir. Homer, Yunan şehirlerini anlatan rehberinde buranın Truva Savaşı’na katıldığından bahsetmektedir. Kassos, sarp, kayalıklarla dolu ve çok az plajı bulunan dağlık bir adadır. 18 yüzyılda, Kassos adası kendi ticaret filosunu kurmuştur ve ticaretten zengin olmuştur. 1821 Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda aktif bir rol oynamıştır ve Mayıs 1824’te adayı ateşe veren ve daha sonra adadakileri katleden Türk-Mısır donanması onlardan intikam almıştır. Çok az kişi hayatta kalabilmiştir. Adanın şehir merkezi çok güzel Bouka Koyu’na kurulmuş olan Fri’dir. Bir çoğu deniz kaptanları tarafından inşa edilmiş olan eski taş evleri denize doğru her iki taraftan uzanmaktadır. Doğuda ve Fri’ye en yakın olarak adanın diğer sahil köyü olan Emborios vardır. Fri’nin güneybatısına sadece bir kilometre uzaklıktaki bir tepede Agia Marina vardır, buranın güneydoğusunda ise adanın tek vadisine kurulmuş olan Arvanitohori vardır. Agia Marina’dan iki km uzakta ise 30 metre derinliğinde ve 8 metre genişliğinde olan ve etkileyici sarkıtları bulunan Sellai adında bir mağara vardır. Fri’de, Emborios’ta, Ammouda’da ve yakındaki Armathia adacığında yüzücüler için çok güzel plajlar vardır.

KASSOS ADASI TARİHİ

Kassos adası ilk olarak Yunanlılar’ın Truva’da savaşmak için gittikleri yer olarak Homer’in İlyada Destanı’nda geçmektedir. Ada ayrıca Amphe, Achne ve Astravi olarak da anılmıştır. Efsaneye göre adanın şu anki adı, adanın ilk yerleşimcisi olan Giritli bir prensten gelmektedir. Bu durum da Minoslular’ın adaya ilk yerleşenlerden olduklarını göstermektedir. M.Ö. 8. Yüzyılda burası Rodoslular tarafından fethedilmiştir, 300 yıl sonra ise Persler’e karşı yapılan savaşta hemen hemen tüm Yunanlılar birleştiğinde Atina Birliği’nin bir üyesi olmuştur. Ortaçağ döneminde Kassos adası Venedikliler’in egemenliği altındaydı, ancak tamamen bir korsan yuvasıydı. 18. Yüzyılda Türkler adayı fethettiklerinde burası çok güçlü bir ticari filosuyla muhteşem bir ada haline gelmiştir. Ancak Türkler için ne gariptir ki, bu ada 80 gemiden oluşan bir filoyu Yunan tarafına gönderdiği için bu durum 1821'de başlayan Bağımsızlık Savaşı'na büyük ölçüde yardımcı olmuştur.

Ne üzücüdür ki bu da adayı kurtarmaya yardımcı olamadı ve adadaki hemen hemen herkes ya savaşırken ya da Türkler onlardan intikam almak için adaya savaş açtığında ölmüştür. İtalyanlar burayı ele geçirene kadar buradaki Türk egemenliği 1921’e kadar devam etmiştir. Kassos adası son olarak 1948 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu tarihten sonra ada tamamen fakirleşmişti, ancak son zamanlarda ada tekrar canlanmaya başlamıştır.

KASSOS ADASI GEZİ

Kassos adasında gezilebilecek en önemli yerler şunlardır:

Adanın şehir merkezi Fri'dir ve burada çok güzel taş evler vardır. Burada Aghios Spyridonas adında ziyaret edilmesi gereken bir kilise vardır.

Emborios ise güzel bir başka köydür, burada Meryem Ana'ya adanmış bir kilise vardır.

Ellinokamara'da ise arkeologların Neolitik yerleşim izleri bulduğu mağaralar vardır. Sellai ziyaret edebileceğiniz bir sarkıt mağarasıdır.

Eski şehir merkezi Poli'de Venedik Kastro'nun bazı kalıntıları ve Ag Triada adında güzel bir kilise vardır.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.