%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Patmos Adası

PATMOS (BATNAZ) ADASI

St. John’un İncili’nin Son Bölümleri’nin yazıldığı yer olan ve Ege’nin Kudüs’ü olarak bilinen Patmos adası Hıristiyanların kutsal adasıdır. Bu Oniki ada grubu içindeki adayı ziyaret edenler iki gruba ayrılmaktadır, birinci grup adaya hala buranın dini öneminden dolayı gelmektedir, diğer yarısı ise güzel plajların, sessizliğin ve adanın ve insanlarının eşsiz özelliklerinin keyfini çıkarmaya gelmektedirler. Patmos adası geceleri sessiz bir yerdir, gündüzleri ise birçok tur gemisinin uğranılacak bir liman olarak kabul ettiği yoğun bir yerdir. Patmos büyük plajları ve eşsiz manzarası olan, bu zamana kadar turizmin az olduğu ancak şu anda adım adım arttığı muhteşem bir adadır. İsa'nın Son Akşam Yemeği’nin sahnelenmesini de görme şansını yakalayacağınız eşsiz Paskalya kutlamalarını (Rum Ortodoks Paskalyası) kaçırmayın. Ayrıca, Hora veya Chora’nın dar sokaklarında bir akşam yürüyüşü yapın ve Kastelli tepesinden güneşin batışını izleyin.

PATMOS ADASI HAKKINDA BİLGİ

“Ege’nin Kudüs’ü” veya Kutsal Ada ifadeleri Patmos adasını tanımlamanın başka bir şeklidir. Patmos adası plajları ve adanın en önemli sembolü olan görkemli 11. yüzyıl Manastırı’yla öne çıkmaktadır. Bu manastırın inşası 11. yüzyılda başlamıştır. Burası, ana kiliseyi ve diğer beş şapeli koruyan mazgallı siperlerle birlikte büyük duvarlarla çevrilidir. Burada bulunan çok büyük hazinenin içerisinde Bizans ve Bizans sonrası dönemlere ait resimler, kutsal kaplar, 9. yüzyıl süslemeleri ve diğer paha biçilmez nesneler; ve kütüphanesinde ise parşömen belgeler, ataerkil mühürler, resimli elyazmaları ve nadir eski kitaplar bulunmaktadır. Meryem Ana’ya adanmış olan şapelde 1210-1220’ye dayanan freskler görülebilir. Leros ve İkaria arasında bulunan Patmos, kayalık zemini ve küçük koyları bol olan dağlık bir adadır. Pire’den 161 deniz mili uzaklıktadır. Görkemli kale - manastır, etrafına yayılmış olan ve Chora kasabasını oluşturan göz kamaştırıcı beyaz ve küp gibi evler ile çevrili limanın üzerindeki tepeyi taçlandırmaktadır. Beyaz evleri, çiçekli avluları, balık tavernaları, otelleri, restoranları, kafeleri ve dükkanlarıyla hareketli bir yer olan Skala limanındaki Patmos rıhtımına gemiler gelmektedir. Skala'nın kuzeyinde ağaçlar ve yeşilliklerin arasında Kambos köyü vardır, çoğu kişi buranın adadaki en iyi plaj olduğunu düşünmektedir. Burada kilometrelerce uzunlukta patika ve dar yollar, keşfedilmeyi bekleyen başka bir sürü manastır ve kilise, ücra yerlerde bulunan hoş kumlu ve çakıllı plajlar vardır. Keşfedilmeye değer başka birkaç köy daha vardır. Grikos sahil köyü Skala'dan sadece 5 km uzaklıktadır ve çok iyi iki tane tavernası vardır. Patmos adasında ziyaret edilmesi gereken diğer yerler şunlardır: Skala'dan 20 dakikalık yokuş yukarı yürüme mesafesinde olan Kastelli'de özellikle güneşin batışında olmak üzere nefes kesen bir manzara vardır (ayrıca Helenistik duvar kalıntılarının olduğu zirvede küçük bir şapel de vardır); adanın en verimli vadilerinden biri olan ve Patmos'daki meyve ve sebzelerin çoğunun üretildiği yer olan Lefkes. Skala'dan kalkan tekneler günübirlik geziler için sizi yakındaki Fourni, Nergiscik, Lipsi ve Marathi adalarına götürebilir.

PATMOS ADASI TARİHİ

Mitolojiye göre, Patmos adasının ilk yerleşimcileri denizlerin Tanrısı Neptün ve Tanrıça Diana’nın ta kendisi olan Patmos veya Pantos’tur (Patmos). Buranın ilk yerleşimcileri M.Ö. 3000 yılında Kareslerdi ve bunları Dorlar ve İyonyalılar takip etmiştir. Çok daha sonra Romalılar Patmos’ı ele geçirdiklerinde ada bir sürgün yeri olmuştur. M.S. 95 yılında sürgün edilmiş Teolog St. John adaya gelmiş ve manastırın dibindeki bir mağarada “Vahiyleri” yazmıştır. Bu ada Hıristiyanlar için bir hac yeri olmaya devam etmektedir. M.S. 1100 yıllında keşiş Kristodulos, Teolog St. John Manastırı’nı kurmuştur. 1200 yılında ada Venedikliler tarafından ve 1537 yılında da Türkler (Osmanlılar) tarafından fethedilmiştir. 16. yüzyılın sonlarından itibaren işgalciler ticaret ve adanın taşımacılığından zengin olmuştur. Skala limanı tüm bölgedeki en güvenli ve ana limandır. Korsanlardan gelen saldırılara karşı koymak için büyük depolar, kaleler ve zengin konaklar yapılmıştır. 1659 yılında Venedikliler adayı yakıp yıkmışlardır, 1669 yılında ise ada Türklerin egemenliğine girmiştir. Patmos adası son olarak 1948 yılında özgürlüğüne kavuşmuş ve Yunanistan’a bağlanmıştır.

PATMOS ADASI GEZİ

Patmos adasının en önemli gezi yerleri şunlardır:
Teolog St John Manastırı, İncil'in Son Bölümü'nün Yazıldığı (Apocalypse) Mağara, Zoodoxos Pigi kadın manastırı, antik Akropol kalıntılarıyla Skala'da bulunan Kastelli, tüm adaya dağılmış çeşitli küçük şapeller. Ayrıca, Nergiscik, Lipsi veya Marathi adacıklarına günübirlik geziler yapın.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.