%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Lipsi Adası

LİPSİ (EŞEKLER) ADASI

Beyaz badanalı evleri ve mavi kubbeli küçük kiliseleri olan Lipsi adası küçük bir adadır. Burada hemen hemen hiç araba yok ve yöre halkının büyük bir kısmı adanın limanında yaşamaktadır. Leros, küçük limanda bulunan birçok kafeden birinde bu gece hizmetinize sunulacak olan ahtapotların rıhtımlarda balıkçılar tarafından avlamasını gün boyunca izleyebileceğiniz güzel ve otantik bir adadır.

LİPSİ ADASI HAKKINDA BİLGİ

Lipsi adası güneydoğu Ege’de bulunan adacık gruplarından oluşmaktadır ve Leros adasının kuzeyinde ve Batnaz adasının doğusunda yer almaktadır. Buranın adı en büyük ada olan Lipsi adasından (Lipsi veya Lipsos) gelmektedir, burası 400 metre genişliğinde dar bir kıstasla birleşen iki büyük kara parçasından oluşmaktadır. 16 km kare yüzölçümü ve 36 km kıyı şeridi ve yaklaşık 600 kişilik bir nüfusu olan bu ada yaşanılan tek adadır. Lipsi adası etrafında bulunan 24 adacık ve 6 kayalık tepesi etkileyici bir ada grubunu oluşturmaktadır. Lipsi adası henüz kitle turizmle bozulmamış sakin bir küçük adadır. Bu nedenle, huzur içinde tatillerini geçirmek ve güneşin, denizin ve samimi ve konuksever adalıların içinde yaşamanın keyfini çıkarmak isteyenler için burası ideal bir yerdir. Adanın büyüklüğü her yere yürüyerek gidebilmeniz için uygundur.

Adanın eşsiz yerleşim yeri genel hatlarıyla, adanın adını taşıyan korunaklı bir koyun derinliğinde bulunan adanın merkezi etrafında yer almaktadır. Limanın arkasında beyaz badanalı evleri ve mavi panjurlarıyla muhteşem Lipsi kabası vardır. Kasabanın merkezinde ise mavi kubbeli ve iki çan kulesi bulunan etkileyici Ag. Ioannis Theologos (St. John the Theologician) Kilisesi vardır. Buranın zemin kat salonunda Lipsi adasının ziyaret edilmesi gereken arkeolojik koleksiyonu vardır. Adanın en önemli eski kiliselerinden bir tanesi de 1600 civarında inşa edilmiş olan "Panaghia of Charos" (Ölü Meryem Ana) Kilisesi’dir. Çarmıha gerilmiş İsa’yı kollarında tutan asıl Meryem Ana resminden sonra kilise bu adı almıştır. Kilise, Meryem Ana festivalini 23 Ağustos’ta kutlamaktadır ve bu festival yöre halkı için de geleneksel müzik ve danslar eşliğinde köyün her iki meydanında kutlanmaktadır. Lipsi adasındaki diğer yerleşim yerleri ise Kouselio, Katsadia, ve Platys Gialos’dur.

LİPSİ ADASI TARİHİ

Lipsi adası tarihi, kendisinden daha büyük olan komşu adaların ve özellikle de Batnaz adasının tarihinden farklı değildir. Lipsi adasının Yunanca adı “Lipsi” eski bir isimdir ve antik yazıtlar üzerinde "Lipsia" olarak karşımıza çıkmaktadır. Lipsi adasının tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar bir yerleşim yeri olduğu görünmektedir. Adanın farklı yerlerinde klasik döneme ait kil kaplar ve yazıtlar bulunmuştur. M.Ö. 1370 yılında Kareliler adaya yerleşmiştir, bundan 170 yıl sonra ise M.Ö. 1200 civarında Dorlar adayı işgal etmişlerdir. Bunlardan sonra ise onlarca yıl İyonyalılar adaya egemen olmuşlardır. Bir tepede bulunan kalıntılar ve çeşitli bulgular, bu alan doğal bir kale olduğu için M.Ö. 4. yüzyıl civarında burada küçük bir kasaba olduğunu göstermektedir. M.S. 730 yılında ise Lipsi adası Bizans Devleti’nin bir parçası olmuştur. Bu tarihten M.S. 11. yüzyıla kadar adanın tarih izlerini kaybettik, çünkü diğer birçok Ege adası gibi burası da terk edilmiş. M.S. 11. yüzyılda komşu ada Batnaz ile birlikte Lipsi adası St. Christodoulos’a verilmiştir ve o burada St John the Evangelist ve Theologician Manastırı’nı inşa etmiştir.

LİPSİ ADASI GEZİ

Lipsi adasında ilk Hıristiyanlık dönemine ait olan yapılar önem arz etmektedir. Bunlar muhtemelen 5. yüzyıla ait ve Kouselio'da yer alan, mozaik zemini ve bir vaftizhanesi bulunan üç odalı büyük kiliseler (bazilika), duvar kalıntıları, St. Spyridon ve St. Pandeleimon Kiliselerinin şu anda bulunduğu yer olan Katsadia'da bulunan mimari kalıntılar ve mozaik zeminlerden oluşmaktadır.

Lipsi adasında ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden bazıları şunlardır:

Charos Panaghia Kilisesi

Aghios Ioannis Theologos Kilisesi (adanın en büyük kilisesi)

Kimisi tis Theotokou Kilisesi (kiliseden sonra adlandırılan küçük bir limanda bulunmaktadır)

Kouselio Panaghia Kilisesi (Hristiyanlık öncesi bir tapınağın temelleri üzerine inşa edilmiş)

Limanın iki tarafında bulunan iki adet St Nicholas Kilisesi

Moschato St Theologos Kilisesi

Profitis Ilias Kilisesi

St. Nektarios Kilisesi

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.