%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Astypalea Adası

ASTYPALEA (İSTANBULYA) ADASI

Astypale da çok az yabancı turist alan gizli adalardan biridir, ancak burası Yunanlılar için popülerdir. Oniki adadan biri olan ve yerel geleneklerin hala yaşatıldığı bu muhteşem Astypale adasındaki tatiliniz bir sürü balık yemekten (adadaki birçok balık tavernasının dayattığı) ve güzel ıssız koylarında yüzmekten oluşacaktır (evet böyle yerler hale var!). Astypale'dayken buranın şehir merkezi olan ve güzel beyaz badanalı evler ile burayı taçlandıran bir Venedik kalesi bulunan Chora'yı ve özellikle balıkçıların geri dönüp teknelerinden balık ve kerevit sattıkları vakit olan akşam 7 ve 9 arasında küçük Maltezana limanını ziyaret etmeyi unutmayın /geleneksel yaşamın tadına varın).

ASTYPALEA ADASI HAKKINDA BİLGİ

Astypale da çok az yabancı turist alan gizli adalardan biridir, ancak burası Yunanlılar için popülerdir. Bu muhteşem ada Nisiros’un batısında ve Anaphi’nin doğusunda yer almaktadır. Birçok doğal liman, koy ve çok sayıda adacıkla birlikte 97 km karelik bir alana ve 110 km’lik bir kıyıya sahiptir. Bu ada, 110 metrelik bir kıstakla birbirine bağlı iki kaya kütlesinden oluşmaktadır. Adanın esas yerleşim yeri, batı kıyısında bulunan ve antik şehirle aynı alanda inşa edilmiş Chora’dır.

Kasabanın üst tarafında beyaz badanalı iki kilisesi bulunan hisar şehre hakimdir, burası IV. John Quirini tarafından restore edilmiş ve "Astropalia Hisarı" olarak halk müziği geleneğinde çokça söylenmektedir. Şu anda kasaba, Pera Yialos olarak bilinen bugünkü limana ulaşıncaya kadar sahil boyunca aşağı doğru genişlemiştir. Chora'ya küçük bir mesafede ise zengin bir kıyı vadisi olan Livadi vardır. Burası mükemmel kalitede narenciye ve sebze üretimi yapmaktadır ve sınırları çok güzel bir plajda sona erer. Ada'nın kuzey kısmında Maltezana veya Analipsi adında küçük bir yerleşim yeri olan büyük ve tamamen güvenli bir liman vardır. Çok güzel bir koy içerisinde yer alan Vathi ise başka bir yerleşim yeridir ve burası kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ayrıca ihraç edilen çok miktardaki limon yetiştiriciliğinden dolayı geçmişte altın çağını yaşamıştır. Eski yazarlar, adanın ikliminin mükemmelliği, orayı besleyen avların çokluğu (özellikle sülün ve tavşan) ve etraftaki denizlerden elde edilen balık ve süngerlerin çok miktarda olmasından bahsetmişlerdir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Astypale'da yılan yoktur.

ASTYPALEA ADASI’NIN TARİHİ

Yunan mitolojisine göre Astypale ve Avrupa Finikos ve Perimidis’in kız kardeşleriydi. Ada’nın eski yerlileri "Karesler"dir ve onlar burayı kırmızımsı renkli toprağından dolayı "Pyrra" olarak adlandırmışlardır (“ateş” anlamına Yunanca kelime).
Bu ada yüzyıllarca Minos İmparatorluğu’nun egemenliği altında olmuştur. Adanın elverişli konumu daha sonra 1207 yılında oranın kontrolünü ele geçiren Romalılar’ın ilgisini çekmiştir.

1537 yılında ise eski bir korsan ve Sultan’ın kaptan-ı deryası olan heybetli Barbaros Hayrettin Paşa adadaki Venedik egemenliğine son verdi ve bu andan itibaren burası II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’a birleşinceye kadar sırasıyla Osmanlı ve İtalya egemenliğinde olan Oniki adanın kaderini yaşamıştır.

ASTYPALEA ADASI GEZİ

Adanın her yerinde birçok ortaçağ kalıntısı dağınık halde bulunmaktadır. Adada görülmesi gereken yerler arasında çok güzel yel değirmenleri, hisar (Karae's lanes) içerisindeki benzersiz küçük evler, muhteşem plajları ve doğal limanları sayılabilir. Hisar içerisinde St. George ve The Virgin of the Fort (Hisar'ın Meryem'i) (Meryemana) adındaki iki eski kilise vardır. Ancak, asıl saygı gösterdikleri alan "Our Lady of the Door" (Kapı Kadınımız) (Portaitissa)'dır, bu 15 Ağustos'ta bir festival olarak kutlanır.

Bu Kale'de bulunan iki kilisenin yanı sıra, Panagia of Castro ve Aghios Georgios - Arkeoloji Müzesi - Pera Gialos - Aghios Ioannis Kalesi- Ada'nın Güneybatı sahili - Panaghia Portaitissa Manastırı-Livadi - Megali Panaghia Kilisesi-Pera Gialos - Ecclisiastic Müzesi de adada görülmesi gereken yerlerdir.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.