%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Kalimnos Adası

KALİMNOS (KİLİMLİ) ADASI

Kalimnos adası, dünyanın en iyi bazı süngercilerinin adası olarak bilinir. Kalimnos gelişen bir turizm merkezi olsa da, bu gün bile çalışan sünger avcıları görebilirsiniz ve hala daha adalıların geleneksel yaşam tarzlarını tadabilirsiniz. Oniki ada içerisinde bulunan bu güzel Kalimnos adasında güzel yürüyüşler yapabilir, güzel koylarda yüzebilir ve güzel yeşil bir vadiye gizlenmiş olan otantik Vathi köyü gibi bozulmamış manzaraları ve güzel plajları keşfedebilirsiniz. Dağlık yer şekillerinden dolayı Kalimnos dağcılık için en uygun yerlerden biridir. Ayrıca, çoğu Kalimnos plajında su sporları imkanı bulunmaktadır. Küçük bir ada olan Telendos üzerinden güneşin o muhteşem doğuşu kaçırılmamalıdır, çünkü bu manzara Santorini’dekiyle eşittir!

KALİMNOS ADASI HAKKINDA BİLGİ

Kalimnos adası Oniki adanın (Türkiye’nin batı kıyısında bulunan adalar grubu) bir parçasıdır ve İstanköy (Kos) ve İleryoz (Leros) arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 12.000 kişilik nüfusuyla burası çekici bir adadır, nüfusunun çoğu şehir merkezinde ana liman Pothia’da yaşamaktadır. Kalimnos Adası süngercilik sanayisiyle ünlüdür ve hemen hemen tüm yaşlı kişiler sünger yakalamak için bir kez dalmışlardır. 1986 yılında Akdeniz süngerleri virüs kaynaklı bir hastalığa yakalandıkları için bu sektör azalmıştır ve bunların çoğu da adanın ekonomisi gibi ölmüştür. Son zamanlardaki turizm hareketliliği henüz başlangıç noktasında olsa bile adaya ve adalılara bir nebze de olsa yardımcı olmuştur, ancak en yoğun dönemde bile adanın güzel sahilleri kalabalık değildir. Turizm hareketliliği az olduğu için Kalimnos adası hala çok otantik ve orada yaşayanlar hala çok dost canlısı ve misafirperverdir. Bu durum güzel manzarası ve plajları bulunan adaya özel bir atmosfer katmaktadır ve bu da tüm ziyaretçileri etkilemektedir.

KALİMNOS ADASININ TARİHİ

Kalimnos adası da Oniki ada grubu içerisindeki geriye kalan adaların tarihiyle benzer bir kaderi yaşamıştır.
Kalimnos adası, Minoslardan beri bir yerleşim yeridir. Büyük İskender’in ölümünden sonra onun varislerinden biri olan Mısırlı I. Batlamyus Oniki adanın kontrolünü ele geçirmiştir. Bu grubun yerleşenleri burayı Hıristiyanlaştıracak ilk Yunanlılar’dı, çünkü Saint Paul ve Saint John dinlerini yaymak için oraya gelmişlerdir. İlk Bizans zamanlarında Kalimnos adası bu grup içindeki diğer adalar gibi refah içindeydi, ancak M.S. 7. yüzyıl itibariyle işgalciler bu adaların stratejik ve savunmasız konumda olmasından etkilenmeye başladılar. 14. yüzyılda, Kudüslü Saint John'un Şövalyeleri diye adlandırılan haçlılar Kalimnos ile birlikte Oniki adayı egemenlikleri altına almışlardır. Daha sonra 1522 yılında Türk egemenliği başlamış ve 1912 yılında burayı İtalyanlara bırakmışlardır. İtalyanlar adaları bıraktıklarında ise Almanlar ve İngilizler Oniki adanın kontrolünü ele geçirmek için savaşmıştır. 1947 yılında ise diğer Oniki ada grubuyla birlikte Kalimnos de yeni kurulmuş olan Yunanistan'a bağlanmıştır.

KALİMNOS ADASI GEZİ

Kalimnos adasında ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır:

Kalimnos Arkeoloji Müzesi (Vouvalis Konağı)
Denizcilik Müzesi
Deniz Dünyası Müzesi

Bir müze ve eski bir geleneksel Kalimnos evinin bulunduğu Agios Savas'a giden yoldaki geleneksel ev.

Bu güzel bina restore edilmiş ve geleneksel kostümlerle birlikte ev eşyalarını sergilemektedir. Açılış saatleri: 8. 30 ile 14:00 arası.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.