%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Nisiros Adası

NİSİROS (İNCİRLİ) ADASI

Oniki ada kompleksinin ortasında küçük bir ada olan Nisiros adasının bir sürü doğal güzelliği ve orada yaşayanların bugüne kadar yaşatmış olduğu zengin bir kültürel mirası vardır.

Ada için en karakteristik jeomorfolojik özelliği burada bulunan volkandır. Nisiros adasının, Yunanistan’da kendi türünde eşsiz olan bu volkandan kaynaklanan bir dizi ardışık patlamalardan sonra oluştuğu söylenmektedir. Nisiros adası volkanının hala daha aktif olduğu düşünülmektedir ve kraterlerine kolay ulaşılabildiği için her yıl tüm dünyadan buraya binlerce turist ve bilim adamı gelmektedir. Bu volkan ve Nisiros adasının muhteşem köylerinde yaşayacağınız sakinlik sizi burada büyüleyecek olan iki temel özelliktir.
Son olarak adada, uzmanlar tarafından eşsiz olduğu belirtilen çok zengin bir fauna ve bitki örtüsü vardır.

NİSİROS ADASI HAKKINDA BİLGİ

41,6 km kare yüzölçümü ve 28 km kıyı şeridi olan Nisiros adası, Oniki ada kompleksinin tam ortasında yer almaktadır. Bu ada İstanköy, İlyaki ve Anadolu’daki Knidos burnu arasında bulunmaktadır. Nisiros adasının neredeyse dairesel bir şekli vardır, bu nedenle buranın kıyı şeridi jeofizik oluşumlar bakımından zengin değildir. Burası volkanik hareketlerden ortaya çıkmış dağlardan oluşmaktadır. 2400 m uzunluğunda, 950 metre genişliğinde ve adanın merkezinde bulunan büyük volkanik kaldera geçmişine tanıklık etmektedir. En büyüğü 260 m çapında ve 30 m derinliğinde olan bu etkileyici kraterlere ziyaretçiler çok yakından hayran olacaktır. Nisiros adasının birçok noktasında termal su kaynakları vardır, bunların en ünlüleri ise Mandraki’ye kısa bir mesafede yer almaktadır. Nisiros adasının şehir merkezi Mandraki’dir. Burada beyaz badanalı evler, renkli dar yollar ve büyük ağaçların gölgesindeki güzel "Ilikiomeni" meydanı (yaşlı kadınların meydanı) vardır. Bu kasabada ilginç şeylerin sergilendiği küçük bir halk bilimi müzesi vardır. Küçük dağlık Emporios şehri ise şehir merkezinin 8 km güneydoğusundadır, buraya çok kısa bir mesafede ise 500 m yükseklikteki bir tepeye inşa edilmiş ve panoramik bir manzarası olan Meryem Ana Manastırı vardır. Sahil tarafındaki güzel bir yerleşim yeri olan Pali ise şehir merkezinin 4 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Meryem Ana "Spiliani" (Mağaranın) adadaki önemli bir hac yeridir. Burası, efsaneye göre Meryem Ana'nın mucizevi resminin tutulduğu yer olan mağaranın bulunduğu sarp kayanın tepesine muhteşem bir şekilde yerleştirilmiştir. Adanın yolları yürüyüş severler için idealdir.

NİSİROS ADASI TARİHİ

Eski mitolojiye göre, Titanlara karşı savaşında Zeus’a yardım eden Poseidon (Deniz Tanrısı) kara ve denizler üzerinde harim olan korkunç dev Polybotis’i kovalamıştır. Poseidon, İstanköy adasına ulaştığında güçlü zıpkınıyla adanın bir parçasını kırmış ve bunu Polybotis’e fırlatıp onu bu adanın altına gömmüştür. İstanköy adasının bu koparılan parçası Nisiros adasıdır. Polybotis’in ağızı üzerinde ise volkan oluşmuştur ve buradaki sürekli gürültüler de gömülü olan devin iç çekişleridir. Adanın ismi muhtemelen Helenik dönem öncesi Ege’deki yer isimlerinden gelmektedir. Homer, Turuva Savaşı’nda Nisiros adası sakinlerinin işbirliğinden bahsetmektedir. Nisiros’de yaşayanlar deniz tanrısı Poseidon’un yanı sıra Delfinios Apollo’ya da tapmışlardır ve bugün Pali’nin olduğu yerde eskiden ona adanmış bir tapınak vardı. Nisiros adasının tarihsel kaderi de güneydoğu Ege’de bulunan diğer adaların kaderiyle aynıdır. Rodos Şövalyeleri 1312 yılında adayı ele geçirene kadar korsanlar burada barınıyordu. 1522 yılında Türkler adayı fethetmişlerdir, 1912 yılında ise İtalyanlar burayı işgal etmişlerdir ve II. Dünya Savaşı sonunda da Nisiros adası Yunanistan’a bağlanmıştır.

NİSİROS ADASI GEZİ

Hem bilimsel önemi hem de eşsiz bir doğal güzelliği olan adadaki volkan olağanüstü bir ilgi görmektedir. Ayrıca, aşağıdaki yerleri ziyaret etmeyi unutmayın:

Meryem Ana Spiliani Manastırı

Tarihsel ve Halkbilimi Müzesi

Kutsal Announciation Şapelleri

Haç, Meryem Ana ve Teolog St John

Antik kentin akropolü "Palaiokastro"

Argos antik kalıntıları

Drakospilia

Tüm ada üzerinde dağılmış Erken Hıristiyanlık bazilika kalıntıları

Geleneksel evler, renkli balkonlar ve beyaz badanalı tersaneleri bulunan Nikia, Pali ve Emborios geleneksel yerleşim yerleri.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.