%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Meis Adası

MEIS (KASTELLORIZO) ADASI

Yunanistan egemenliğinin güneydoğu kısmının uç tarafında bulunan Meis sakinliğin ve güzelliğin adasıdır. Megisti adasının eski büyüklüğüyle çelişerek burası antik zamanlardan beri bilinmektedir. Adanın toplam yüzölçümü 9,2 km karedir ve burası Rodos adasının 72 mil doğusunda ve Türkiye kıyısına sadece 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası güzel manzaranın, antik yapıların, nazik insanların, huzurlu tatillerin ve rahatlığın birleştiği dağlık ve kayalık bir adadır.

MEIS ADASI HAKKINDA BİLGİ

Adanın tek yerleşim yeri olan Meis hem adanın limanıdır hem de şehir merkezidir. Pigadia, Horafia ve son olarak da Mandraki (küçük güzel bir liman) ilçelerinden oluşmaktadır. Adaya geldiğinizde gördüğünüz manzaranın güzelliğini açıklaması zordur. Ahşap balkonları ve merdivenleri bulunan, etkileyici renklerle boyanmış, iki ve üç katlı olan ve restore edilmiş konakları burayı diğer adalar arasında güzellikte rakipsiz bir hale getirmektedir. Bu kasaba korunmaktadır ve ziyaretçilere güzel bir manzaranın ve geçmiş görkeminin bir nostaljisini sunmaktadır. Aynı zamanda adanın limanı olan şehir merkezi jeofizik konumundan dolayı Avrupa, Orta Doğu ve Mısır arasındaki ticaret kavşağı olduğu için geçmiş zamanlarda burası Meis’ın en önemli jeofiziksel hediyesiydi. Burada önemli miktarda ekonomik ve deniz ticareti olması çok doğaldı, adanın geçmiş zenginliği ve refahını yansıtan bu durum adanın asil havasını göstermektedir. Adada hiç otobüs olmadığı gibi hiç taksi de yoktur! Araba ve motosiklet kullanımı yasaktır, bu nedenle her yere tabanvayla gideceksiniz. İyi korunaklı yaya yolları uzun yürüyüşler için idealdir. Faros, Plakes, Mandraki’de ve Ro, Aghios Georgios ve Strogilli adacıklarının plajlarında yüzebilirsiniz.

MEIS ADASI TARİHİ

Ada hakkında çok az yazılı kaynak olduğundan ve Meis adasında çok az sistematik bir kazı yapıldığından dolayı adanın eski tarihiyle ilgili çok az şey bilinmektedir. Neolitik araç gereçler, tarih öncesi duvarlar, yontma taş mezarlar, Miken döneminden kalma altın bir taç, Dorik yazıtları ve diğer bulgular adanın çok eski zamanlardan beri sürekli bir yerleşim yeri olduğunu kanıtlamaktadır.

MEIS ADASI GEZİ

Görülmesi gereken yerler şunlardır:

• 14. yüzyıla kadar uzanın St. John Şövalyeler Kalesi.

• Liman girişindeki kalenin altında bulunan çok iyi korunmuş yontma taştan yapılmış bir Likyalı mezarı.

• Meis adasındaki, en eski yer olan Palaiokastro. Burada antik binaların kalıntılarını, su çeşmelerini ve neolitik araç - gereçleri görebilirsiniz.

• Meis adasının aziz patronları olan St. Constantine ve Helen’in Metropolis’i.

• Meis’ın ünlü Deniz Mavisi Mağarası çok nadir görülen jeolojik bir olaylardan biri ve Dünya’daki en etkileyici oluşumlardan biridir; sadece bu mağara için bile Meisı ziyaret etmeye değer. Mağaranın içindeki mühürlerden dolayı ve (fokia) ve burası Akdeniz’deki en hayali görüşlü mağara olduğundan dolayı bu panoramik deniz mağarası “Parastas deliği” veya “Fokiali” olarak da bilinmektedir. 1929’daki ziyaretinde Kral Victor-Emmanuel’in de kabul ettiği gibi burasının İtalya’da bulunan Napoli yakınlarındaki Capri’de bulunan “CROTTA AZZURA”dan üstün olduğu söylenmektedir. Burası, M.Ö. 4. yüzyıldan kalan antik akropol duvarlarının olduğu yerdeki "Palaiokastro" bölgesinin güney Ege kıyısında bulunmaktadır.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.