%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Göcek

GÖCEK

Göcek Mavi Tur

Göcek, Türkiye'nin Turkuaz kıyısındaki Fethiye Körfezi'nin uç kısmında bulunan doğal bir liman ve Dalaman Uluslararası Havalimanı'ndan sadece 22 km uzaklıktadır. Toros Dağları'nın ormanlık dağ etekleriyle korunan Göcek birçok adaya ve bu güzel körfezin kuytu koylarına tepeden bakmaktadır.

Göcek Koylarında gezi yaparken, kalabalıktan uzak, düşüncelerinizle baş başa, doğayla iç içe, arkadaşlarınızla, dalgalarla ve rüzgarla zaman geçirmek paha biçilemez bir şeydir.

Fethiye Körfezi'nde bulunan Göcek Koyları, her biri farklı güzellikte ancak doğanın uyumuyla birlikte doğal bir dantel işlemesi oluşturmaktadır. Dünyada Göcek Koyları'ndan başka yeşilin ve mavinin birçok farklı tonunu görebileceğiniz hiçbir yer yoktur.
Göcek Koyu, muhteşem doğal çevresiyle, yüzlerce küçük koylarıyla ve adalarıyla birlikte size rehberlik etmektedir. Tüm yazı bu Göcek koylarından geçirebilirsiniz ve her gün farklı bir yere demir atabilirsiniz. Ayrıca, toplamda 850 yata kapasitesiyle Göcek'te dört farklı marina vardır. Buna ek olarak, normal bir yaz gününde Göcek koyları ve adaları arasında dolaşan ortalama 2.000 ila 2.500 yat bulunmaktadır.

Göcek'e ulaşmak çok kolaydır ve buraya geldiğinizde günlük modern hayatın tüm streslerinden kurtulmuş olacaksınız. Turkuaz sularda seyahat ederken, dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek bir doğa harikasını keşfedeceğiniz konusunda sizi temin ederiz. Muhteşem doğası ve huzurlu ahengiyle Göcek karşınızda…

Günümüz Göcek'i, Türkiye'nin güneybatısından bulunan Muğla İli'nin Fethiye İlçesi'ne bağlı güzel bir köydür. Turistler, 1980'lerin başlarında Türkiye'nin güzelliklerini keşfedene kadar burası küçük ve sessiz bir yerdi. Son zamanlarda, Göcek'in bölgedeki popülerliği arttığı için çok hızlı bir gelişme gösterdi.

Her biri diğerinden daha güzel olan bir sürü koy ve hepsi davetkar bir manzara oluşturmak için birleşmiş olan ve turkuaz sularla çevrili muhteşem adaların dağılımı deniz yoluyla Göcek'e gelenler için birçok etkileyici şeylerden bazılarıdır. Göcek Koyu'nun keşif yapmak için korunaklı demirleme yerlerine ve limanlara sahip olması, Akdeniz'de seyahat eden tekneler için Göcek'i çekici bir durak noktası haline getirmektedir. Deniz ve yerel konaklama yerleri, hemen hemen her yatın ihtiyacını karşılamak için altı farklı marinaya sahiptir.

Göcek, Güney Ege sahiline ve Akdeniz'e açılan mükemmel bir geçittir. Burası, çeşitli yollar üzerindeki olağanüstü birçok gezi noktası için ideal bir başlangıç noktasıdır. Mükemmel yeşil sahilleriyle, cennet gibi koylarıyla ve turkuaz sularıyla Göcek'in ünü tüm dünyaya yayılmıştır ve Nisan'ın başında başlayıp Kasım'a kadar devam eden uzun bir tatil sezonu tatilinizi burada geçirmeniz için çok büyük bir fırsat sunmaktadır.

Deniz yönündeki güney kısmı hariç olmak üzere, yeşil çam ormanları Göcek'in etrafını sarmıştır. Tüm tatil ihtiyaçlarınızı mükemmel bir doğal ortamda geçirmeniz için size bir sürü seçenek sunmaktadır. Çevre Koruma Ajansı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Deniz Temiz Derneği Göcek bölgesi için bir Deniz Yönetim Projesi başlatmıştır. Sahildeki ağaçları korumak için yatların bağlanabileceği 205 adet demir koylara yerleştirilmiştir ve yatları ağaçlara bağlamak yasaklanmıştır. Göcek Koyu'ndaki demirleme alanlarının yerlerini gösteren krokiler görevli tekneler tarafından oraya gelen yatlara verilmektedir. 6381 sayılı Ormancılık kanunu kapsamında, teknenizi eğer ağaca bağlarsanız, ceza ödemek zorunda kalırsınız.

GÖCEK'E ULAŞIM

Göcek ve Dalaman Uluslararası Havalimanı arasındaki mesafe 22 km'ye düşürülmüştür. Nisan/Mayıs ve Ekim/Kasım arasında Dünya'daki büyük havalimanlarından birçok doğrudan uçuş mevcuttur, ancak Kasım ve Nisan ortalarında sefer sayıları daha azdır.

Ayrıca, İstanbul, İzmir ve Antalya'ya birçok havalimanından doğrudan uçuş vardır ve yerli havayolu şirketleri ise Dalaman'a karşılıklı olarak düzenli uçuşlar yapmaktadır. Dalaman'dan Bodrum Havalimanı'na uçuş süresi yaklaşık bir saat sürmektedir.
Yıl boyunca Marmaris'ten Rodos'a giden feribot seferleri vardır, Fethiye ve Rodos arasında ise sadece yazları seferler vardır.
Göcek'e karayolu ile gelenler için çevre il ve ilçelerden buraya olan uzaklık mesafeleri aşağıdaki gibidir:

Dalaman Airport : 22 km
Bodrum Airport : 170 km
İzmir Airport : 280 km.
Fethiye : 28 km
Marmaris : 103 km
Antalya : 210 km

HANGİ MEVSİM EN İYİ DÖNEMDİR?

Bu tipik Akdeniz şehrinde yaz sezonun Mayıs'ta başlar ve Ekim'in sonuna kadar devam eder. Yazları çok sıcaktır. Mart ve Nisan ayları, baharla canlanan doğayı izlemek için uygundur. Eko-turizm sezonu bu aylarda başlar. Kış aylarından sıcaklık 10 Santigrat derecenin altına düşmezi yazları ise neredeyse 40 Santigrat dereceye ulaşmaktadır. Hemen hemen yılın dokuz ayı boyunca denizde rahatlıkla yüzülebilir.

Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcaktır, geceleri ise ılıktır. Haziran, Temmuz başlangıcı ve Eylül'ün tamamı ılık günleri ve serin akşamlarıyla daha iyi bir uyum sunmaktadır. Özellikle Eylül ayında su yer yer ılık olabilir. Mayıs ve Ekim ayları harika bir deniz gezisi ortamı ve yürüyüşe veya balığa gitme fırsatı sunmaktadır.

İKLİM

Ortalama sıcaklık; yazları 30-36°C, kışları ise 3-10°C'dir. En fazla sıcaklık 52°C ile 27 Haziran 2007 tarihinde görülmüştür; en az sıcaklık ise -4°C ile 9 Şubat 1976 tarihinde görülmüştür. Son 40 yıldır buraya 19 Aralık 1992 tarihinde sadece bir kez kar yağmıştır ve kalınlığı ise 3-4 cm olmuştur.

GÖCEK HAKKINDA BİLGİ

Şehir merkezine geldiğinizde, antik ve modern halıların ve kumaşların satıldığı bir sürü outlet mağazası, hediyelik eşya dükkanları, restoranlar vb. mağazaların bulunduğu Turgut Özal Caddesi diye anılan o uzun caddeyi göreceksiniz. Bu cadde üzerinde istediğiniz herşeyi bulmanız mümkündür.

Tansaş, Migros ve Bim gibi ünlü süpermarketlerin Göcek'te şubeleri vardır, ayrıca yaz hazırlığınız veya kendiniz için ihtiyacınız olan herşeyi küçük aile marketlerinden de temin edebilirsiniz.

Ana caddeden sahile doğru yürürken güzel yabancı müzik ve yerel müzik çalan güzel, sade, sessiz restoranlar, balık restoranları, kafeler ve barlar göreceksiniz. Ancak, renkli çiçeklerle çevrili muhteşem yeşil bahçeler içerisinde gizlenmiş olan restoranları ve barları görmek için biraz da iç kısımlara doğru gitmelisiniz. Çiçek kokularıyla, kokteylinizle ve normalde teneffüs etmediğinizi bildiğimiz o yüksek oksijen seviyeleriyle bu atmosferi baş döndürücü bulacaksınız.

Yerel veya yabancı bir kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için rahatlıkla iyi bir restoran bulabilirsiniz. Göcek çoğunlukla yat sahibi kadın ve erkeklere hitap etmektedir, bunu sonucu olarak orada çok hoş bir veya iki bar ve bir müzik/dans barı dışında çok az gece hayatı vardır. Denizciler genelde erken uyandıkları, gün boyu denizde seyahat ettikleri ve erken uyudukları için Göcek'teki en hareketli zaman saat 19:00 ve 22:00 arasındadır, bu zaman aralığında birçok bar ve restoranlar müşterilerle dolmaktadır. Çoğu sahil kasabasında olduğu gibi orada da görebileceğiniz ve görülebileceğiniz güzel bir gezi yolu vardır.

GÖCEK TARİHİ

Fethiye ve Dalyan arasında kurulmuş olan Göcek antik bir Likyalı yerleşim yeridir. Ne yazık ki, antik Kalimche'den kalan çok az iz vardır. Asıl yerleşim alanı bilinmemektedir, bu nedenle daha fazla arama yapmak için başka bir kazı yapılmamıştır. Tarihçiler bu bölgenin varlıklarını ve tarihini detaylı olarak açıklamadıkları için Göcek hala gizemini korumaktadır. Kaya mezarların, anıtların ve hamamların örnekleri koylarda ve Fethiye karayolu üzerinde görülebilir. Ayrıca, Tersane adalarında eski ve yakın tarihe ait olan bazı kalıntılar mevcuttur. Eğer Göcek'in coğrafi konumu incelenirse, Daidalos ve Ikarus efsanelerinin gerçek olduğunu hayal edebilirsiniz.

Tekneyle ulaşılan Kapıdağ yarımadası üzerinde Krya, Lisai ve Lydai antik kentleri bulunmaktadır. Bu yerlere düzenli olarak tekne gezileri yapılmaktadır ve bu bölgede tamamen kazı yapılmamış olmasına rağmen, bu yerleşim yerlerinden birkaç eser kurtarılmıştır.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.