%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Fethiye

FETHIYE

Fethiye Mavi Tur

Fethiye batı Akdeniz’de bulunan doğal bir liman kentidir. Muhteşem doğal güzelliği ve antik Likyalı kasabalarıyla birlikte popüler bir tatil merkezidir. Ölüdeniz Türkiye yakınlarındaki en güzel sahil olarak kabul edilmektedir ve mavi yolculuk yat gezisine başlamak için uygun bir yerdir.

Eğer tüm yerler ve tüm denizler bir renkle anılsaydı, Fethiye’nin rengi turkuaz olurdu. Daha çok yeşili anımsatan bir çeşit mavi olan turkuaz kelimesi Türk çinicilik işinde kullanılan maviden gelmektedir. Mavi rengin en güzel hali gelip Ölüdeniz’in sularına yerleşmiştir. Akşama doğru, güneşin batmasına yakın o kadar muhteşem bir turkuaz görürsünüz ki başka hiçbir denizde bunu görmeniz mümkün değildir. Eğer buna mavi derseniz yanlış olur, eğer yeşil derseniz bu da değil, ancak bunların ikisidir. Bunu kelimelere dökmek çok zordur. Oraya gidip bunu kendiniz görmeniz ve bir yıldırım vurmuş gibi çarpılmanız en iyi seçenektir!
Dalaman’dan 50 km uzaklıkta olan bu alan bölgenin en iyi kumsallarından bazılarını barındırmaktadır. Sahip olduğu muhteşem sahil şeridi buranın birçok yat gezisi ve su üzerinde yapılan tatiller için merkezi ve başlangıç noktası olduğu anlamına gelmektedir.

Fethiye Türkiye’nin güneybatı kıyısında bulunmaktadır ve koyun güneydoğu tarafından bulunan Dalaman’daki uluslararası havalimanından sadece 40 km uzaklıktadır. Rodos adası koyun hemen karşısındadır ve ışık doğrudan geldiğinde, bu durum az olur, Yunan Adası’nın akşam ışıkları Calis’teki güverteden net bir şekilde görülebilir.

Fethiye’deki iki Marina bulunmaktadır. Sahil boyunca yaklaşık bir kilometre kadar uzanan ve birçok ticari Gulet ve yerel balıkçı tekneleri için konaklama yeri olana birincisi belediyeye ait olan marinadır. Ayrıca, Paspatur yakınındaki Fethiye kasabasının en uç kısmındaki liman müdürüyle görüşürseniz teknenizi buraya demirleyebilirsiniz.

İkincisi ise Ece Saray Resort ve Marina’ya ait olan ticari yat marinasıdır. Burası, Fethiye’nin Karagözler beldesi yakınında muhteşem bir konumda bulunan nispeten yeni bir marina ve 5 yıldızlı oteldir.

FETHIYE’YE ULAŞIM

Fethiye’ye ulaşmak için en hızlı yol Dalaman uluslararası havalimanına gelen uçuşlardır. Nisan/Mayıs ve Ekim/Kasım arasında Dünya’daki büyük havalimanlarından birçok doğrudan uçuş mevcuttur, ancak Kasım ve Nisan ortalarında sefer sayıları daha azdır.

Ayrıca, İstanbul, İzmir ve Antalya’ya birçok havalimanından doğrudan uçuş vardır ve yerli havayolu şirketleri ise Dalaman’a karşılıklı olarak düzenli uçuşlar yapmaktadır. İstanbul’dan Dalaman havalimanına uçuş süresi yaklaşık bir saat sürmektedir.
Yunan Adaları'ndan gelenler için yaz boyunca Rodos ve Fethiye arasında feribot şirketleri tarafından işletilen feribot seferleri vardır. Aynı dernek yaz aylarında her gün deniz otobüsü de çalıştırmaktadır.

Karayolu ile Fethiye’ye gelen ziyaretçiler için, çevredeki kasaba ve şehirlerden Bodrum'a olan mesafeler aşağıdaki gibidir:

Dalaman Airport : 50 km
Bodrum Airport : 195 km
İzmir Airport : 310 km
Göcek : 30 km
Marmaris : 125 km
Antalya : 210 km

HANGİ MEVSİM EN İYİ DÖNEMDİR?

Temmuz ayı sonu ve Eylül başlangıcı arasında Türkiye'nin kıyı bölgelerine gelen binlerce turistle Türkiye oldukça yoğun bir yaz yüksekliği yaşamaktadır. Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcak, geceleri ise ılıktır. Haziran, Temmuz başlangıcı ve Eylül ayı boyunca sıcak günler ve serin akşamlar ile daha iyi bir uyum söz konusudur. Eylül ayında özellikle su yer yer sıcak olabilir. Mayıs ve Ekim ayları mükemmel deniz gezisi koşullarıyla birlikte doğa yürüyüşüne veya balığa çıkmak için fırsat sunmaktadır.

İKLİM

Fethiye bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kışın ortalama sıcaklık15 °C (59 °F) ve yazın ise 34 °C (93 °F)'dir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve çoğunlukla güneşlidir.

FETHIYE HAKKINDA BİLGİ

Fethiye kasabası, limanı kaplayan butik restoran ve mağazalarda vakit geçirebileceğiniz bir tarihi liman etrafında yoğunlaşmaktadır. Canlı bir Pazar kasabası olan bu alan müşterilerin cennetidir ve Salı pazarlarında tasarımcı kot pantolonlardan taze domatese kadar herşey satın alabilirsiniz. Toros dağlarıyla çevrili bu alan, bu muhteşem manzarayı yaşamak için tüm dünyadan gelen yamaç paraşütçüleri için kutsal sayılan bir yerdir. Cennet gibi kıyı gölüyle birlikte ünlü Ölüdeniz sahili dünyanın en çok fotoğraflanan güzellik merkezlerinden biridir.
Şu anda Fethiye Türkiye’deki belli başlı tatil yerlerinden birinin merkezidir. Yoğun bir çalışma şehri ve limanı olan, aynı zamanda her biri sadece 15 dakikalık mesafeyle son derece farklı popüler turizm yerlerinin Ovacık'taki sessiz dağ sıralarından Hisarönü kabasının ışıkları ve gece hayatına kadar eşsiz bir gruplaşmasıyla çevrili olan Fethiye, Çalış Plajı'nın klasik rahatlığını ve dünyaca ünlü Ölüdeniz'in saf güzelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Fethiye küçücük bir köy ve küçük bir liman noktasıyken, tüm Dünya'dan gelen ziyaretçiler için canlı ve popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir. Burası ayrıca son zamanlarda insanların yerleşmek için geldiği bir yer olmuştur.

FETHIYE TARİHİ

Fethiye, M.Ö. 400’e dayanan Termessos antik şehri ile aynı yerde durmaktadır. Fethiye’nin şu anki nüfusu 25.000 olsa da, burası hala yoğun ve özellikle de sıcak yaz aylarında popüler bir turizm merkezidir. Asırlar boyunca Romalılar’dan ve Bizanslılar’dan Osmanlılar’a kadar herkes Fethiye’de kendi izini bırakmış olsa da, burası bir Likyalı kasabası olarak kurulmuştur.

Bu bölge eski Likya’nın merkezidir ve özellikle Kaunos, Tlos, Pınara ve Letoon gibi önemli olan birçok tarihi yerleri vardır. Burası dramatik dağlar, muhteşem plajlar, kozmopolit limanlar ve turistik köylerin bulunduğu bir bölgedir.

Fethiye çevresinde Likyalılar’a ait önemli eski şehirler vardır. Fethiye’nin güneydoğusunda Kınık köyünde bulunan Ksantos Likyalılar için önemli bir başkent olmuştur. Bu şehrin çevresi doğal olarak süslüdür. Ksantos’a yakın Kumluova köyünde bulunan Letoon da ilgi çekici bir yerdir. Letoon şehri Likya döneminde önemli bir inanç merkeziydi ve Leto’ya, Artemis’e ve Apollo’ya atfedilmiş olan tapınakların kalıntıları görülebilir. Ovagelmiş'teki Patara, Minare'deki Pınara, Döğer'deki Tlos, Yeşil Üzümlü'deki Cadianda, Dodurga'daki Sidyma, Kaya'daki Karmilassos, Kavadere'deki Pydnai, Ören'deki Araxa, Kapıdağ'daki Lydoe, Kayadibi'ndeki Lissa ve Arsada ve de İnlice'deki Daedela Fethiye çevresindeki ziyaret edilebilecek diğer önemli yerlerdir.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.