%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com
Bodrum

BODRUM

Bodrum Mavi Tur

Bodrum, Türkiye'nin Ege kıyılarında deniz yolculuğu için ideal bir başlangıç noktasıdır. Gökova Körfezi Avrupa'nın en iyi deniz gezisi alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bol güneşi, berrak suları, sürekli mavi gökyüzü, uygun demirleme alanları ve dost canlısı insanlarıyla, bu sahil birçok çeşitlilik sunmaktadır. Sahil şeridindeki yerleşim alanlarında ve köylerde doğal güzelliği bozulmamış birçok yer vardır. Yerel halkın geleneksel Türk köy yaşam tarzını sürdürdüklerini görmek hala mümkündür.

Mavi Yolculuk, balıkçılarla birlikte Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın düzenli gezintiler yaptığı yer olan Gökova Körfezinde başlamıştır. Cevat Şakir Kabaağaçlı Gökova Körfezi'ndeki çeşitli mağara ve koyları dolaşmıştır ve bu masmaviliğe aşık olmuştur. Kendisi bölge genelinde bilinir hale gelmiştir ve birçok kişi ondan esinlenerek etrafta dolaşmaktan heyecan duymaktadır.

Kendinizi, engin denizlerde rahat bir yatın güvertesinde yatarken ve bu şahane kıyıları dolaşırken düşünün. Sıcak berrak sularda yüzmek, dalış yapmak, sörf yapmak, kayak yapmak, balık tutmak veya turistik kasabaların ve tarihi limanların kumsallarında dinlenmek Mavi Yolculuk'ta şiddetle tavsiye edilen çekici şeylerden sadece bir kaçıdır.

Limandan ayrıldığınız anda Gökova Körfezi'nin uçsuz bucaksız genişliği sizden önce uzayıp gitmektedir. Bu alanda en az bir haftalık bir gezi boyunca ziyaret edebileceğiniz yeterli sayıda muhteşem yerler vardır. Sedir Adaları, Kuzey Afrika'dan getirilen kumlarla sevgilisi Anthony için Kleopatra'nın yapmış olduğu bilinen Kleopatra Plajı ile ünlüdür. Körfezin en doğusunda bulunan Kesr, Söğüt ve Değirmen Bükü koylarının hepsi muhteşem demirleme alanlarıdır.

Yunan adası Symi tarafından korunan güneyde ise Hisarönü Körfezi vardır, bu isim Körfez'in tepeleri üzerine dağılmış birçok antik ve ortaçağ kaleleri için bir gönderi niteliğindedir. Körfezdeki en büyük kasaba ve Marmaris ve Bodrum arasında gerekli şeyleri sağlamak için ideal bir yer olan Datça, nispeten turistler tarafından henüz keşfedilmemiş ve çok güzel olduğu için ziyaret etmeye değecek bir yerdir.

BODRUM’A ULAŞIM

Nisan / Mayıs ve Ekim / Kasım ayları arasında Türkiye'deki büyük havalimanlarından Bodrum Milas Havaalanı'na oldukça sık bir şekilde charter uçuşları vardır, ancak bu uçuşlar Kasım ve Nisan ayları ortasında daha azdır.

Ayrıca, birçok havayolunun İstanbul, İzmir ve Antalya'ya doğrudan uçuşları vardır ve yerli havayollarının Bodrum'a karşılıklı olarak düzenli uçak seferleri vardır. İstanbul'dan Bodrum Havalimanı'na uçuş süresi yaklaşık bir saattir.

Yunan Adaları'ndan gelenler için feribot şirketleri tarafından işletilen feribot seferleri vardır. Bodrum Feribot Derneği yaz boyunca Kos (İstanköy) ve Bodrum arasında günlük geziler düzenlemektedir. Kışın ise Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada üç gün çalışmaktadır. Feribot saat 09:00'da Bodrum'dan ayrılır ve 16:30'da Kos'tan geri döner.

Bodrum-Kos arası yolculuk yaklaşık 1 saat sürer. Aynı dernek yaz aylarında da Pazar günleri hariç her gün deniz otobüsü çalıştırmaktadır.

Karayolu ile Bodrum'a gelen ziyaretçiler için, çevredeki kasaba ve şehirlerden Bodrum'a olan mesafeler aşağıdaki gibidir:

Bodrum Havalimanı : 40 km
Dalaman Havalimanı : 200 km
İzmir Havalimanı : 225 km
Marmaris : 165 km
Göcek : 200 km
Fethiye : 230 km
Antalya : 430 km

HANGİ MEVSİM EN İYİ DÖNEMDİR?

Temmuz ayı sonu ve Eylül başlangıcı arasında Türkiye'nin kıyı bölgelerine gelen binlerce turistle Türkiye oldukça yoğun bir yaz yüksekliği yaşamaktadır. Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcak, geceleri ise ılıktır. Haziran, Temmuz başlangıcı ve Eylül ayı boyunca sıcak günler ve serin akşamlar ile daha iyi bir uyum söz konusudur. Eylül ayında özellikle su yer yer sıcak olabilir. Mayıs ve Ekim ayları mükemmel deniz gezisi koşullarıyla birlikte doğa yürüyüşüne veya balığa çıkmak için fırsat sunmaktadır.

İKLİM

Bodrum bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kışın ortalama sıcaklık 15 °C (59 °F) ve yazın ise  34 °C (93 °F)'dir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve çoğunlukla güneşlidir.

İlkbaharları ise narenciye çiçeği kokusu havayı doldurur, tepeler ve vadiler bitki örtüsüyle yeşile bürünür ve serin, güneşli günler yürüyüş ve gezi için ideal bir ortam oluşturur. Yatları denize indiren tersanelerin koşuşturmaları da büyüleyici bir etkiye sahiptir ve hatta 23 Nisan Çocuk Bayramı şenlikleri bu kozmopolit şehri oluşturan ve bu şehre yakışan bir olgudur.

Sonbaharlar; Sonbahar, Ekim ayının üçüncü haftasında yıllık olarak düzenlenen Bodrum Kupası Geleneksel Ahşap Yat Yarışı ile başlar, bu tam yelkenli yüzlerce görkemli ahşap yat görülmeye değer bir manzara oluşturmaktadır ve denize açılmak için iyi bir zamandır.

Deniz hala yüzmek için cesaretlendirici bir derecede sıcaktır ve serin havalarda, tarihi ve doğal alanları ziyaret etmek veya sezon sonu satışlarda ucuza alışveriş yapmak ayrı bir zevktir!

BODRUM HAKKINDA BİLGİ

Bodrum, Türkiye’nin güney batı Ege Bölgesi’nde bulunan Muğla İli’nin bir liman şehridir. Gökova Körfezi’ne girişleri kontrol eden Bodrum Yarımadası’nın güney kıyısında bulunmaktadır. Bu şehir antik zamanlarda “Karya-Halikarnas” olarak adlandırılmıştır ve Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak içerisinde bulunan Mausolus Mozolesi’yle ünlüdür. Haçlılar tarafından 15. yüzyılda inşa edilen Bodrum Kalesi limana ve marinaya tepeden bakmaktadır. Bu kalede bir Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır ve yıl boyunca birçok kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Şu anda Bodrum ünlü bir turizm mekânıdır ve ayrıca yat seyahati için uluslararası bir merkez konumundadır. 15. yüzyılda inşa edilen Bodrum Kalesi Uluslararası Marina’ya ve limana hakim bir görüşe sahiptir. Bu Kale ayrıca yıl boyunca birkaç kültürel festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

Sürprizlerle dolu davetkâr, rengârenk bir kalabalık olan Bodrum bazen mütevazı-ukâla ve gevşek bir bilge adam, bazen de tek başına çılgın, özgürlükçü bir aşktır; Bodrum güneştir, denizdir ve her şeye rağmen tarihtir... Kısacası Bodrum herşey ve herkestir. Çünkü burada herkesin kendine özel bir Bodrum'u vardır. Bazıları mütevazı, huzurlu ve sakin bir hayat yaşarken, bazıları da çılgın bir şekilde delice yaşamaktadır. Bodrum tüm renkleri taşıyan ve aynı zamanda onları içselleştiren bir Beyaz'dır. Burada yağmurlar farklı yağmaktadır, güneş farklı doğmaktadır ve yine tamamen farklı bir şekilde batmaktadır. Rüzgâr farklı esmektedir, deniz bir başka kokmaktadır. Bodrum Doğa Ana'nın en haylaz, en kibirli, en tembel, en güzel, en dürüst ve en samimi çocuğudur.

Yatlar için turkuaz Türk sahillerinin en iyi üç Marinası (Bodrum, Yalıkavak & Turgutreis) burada bulunmaktadır.
Burada çeşitli popüler mutfakları tadabilirsiniz. En iyi İtalyan, Tayland, Çin, Meksika, Avrupa, Türk mutfağını ve basit yemeklerden gurme ziyafetlerine kadar deniz ürünlerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca fast food, Kafeler ve Pastaneler kasabanın her yerinde mevcuttur. Serin akşamları alışveriş için en iyi zamandır.

Bodrum gece hayatı beklediğiniz kadar canlı ve çeşitlidir. Pop, Rock, Caz, Halk müziği ve canlı müzik sabaha kadar her yerde karşınıza çıkmaktadır.

BODRUM TARİHİ

Bodrum bölgesinde kayda geçirilmiş ilk yerleşimciler Karyalılar’dır ve liman alanı M.Ö. 7. yüzyıl itibariyle Doryalı Rumlar tarafından sömürgeleştirilmiştir. Şehir daha sonra Pers egemenliğine girmiştir. Persler’e bağlı olarak, Karya satraplığının başkenti olmuştur ve bundan sonra uzun süre onların hinterlandını oluşturmuş ve en önemli limanları olmuştur. Şehrin stratejik konumu ona önemli ölçüde özerklik yaşamasını sağlamıştır. Şu anda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde bulunan yakın zamanda keşfedilmiş Kaplankalesi Yazıtı gibi o dönemden elde edilen arkeolojik kanıtlar burada yaşayanların geliştirdiği gururu [açıklama belirtilmeli] göstermektedir. [4] Buranın ünlü bir yerlisi Yunan tarihçi Herodot'tur (M.Ö. 484-420).
Antik Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olan Mausolos Mozolesi'nin ayakta kalan temelleri ve kalıntıları Halikarnas'ta (modern Bodrum) bulunmaktadır.

Mausolus, sözde Persler adına ve uygulamada da bağımsız olarak M.Ö. 377 ila 353 arasındaki egemenliğinin büyük kısmında buradan Karya’ya hükmetmiştir. Mausolus M.Ö. 353’te öldüğünde, hem kız kardeşi hem dul eşi olan Karyalı Artemisia II, eski Yunan mimarları Satyros ve Pythis’i ve dört heykeltıraş Bryaxis, Scopas, Leochares ve Timotheus’u onun için mezar gibi bir anıt yapmaları için görevlendirmiştir. “Mozole” kelimesi bu mezarın yapısından türemiştir. Burası, büyük bir temel üzerine kabartma ve heykellerle süslenmiş tapınak benzeri bir yapıdır. 1700 yıl boyunca ayakta kalmayı başarmış, ancak en sonunda depremlerde yıkılmıştır. Bugün yapının sadece temelleri ve birkaç parçası mevcuttur.

GEZİ

Bodrum Kalesi ve Müzesi
Sualtı arkeolojisinin dünyadaki en iyi müzelerinden biri, Rodoslu St. John’un Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş olan görkemli 15. yüzyıl kalesinde bulunmaktadır. Dünyanın bilinen en eski gemi enkazı sergisi şu anda ziyarete açıktır. Bu meşhur çekici şey herkesin listesinde ‘mutlaka görülmesi gereken yer’ olarak işaretlendirilmeye layıktır.

Mozole
Halikarnas Mozolesi Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biridir. Onun bulunduğu alan, eskilerin başarılarını görmek için hayranlıkla ziyaret edilen açık hava müzesinde bulunmaktadır. Bunun anıtsal heykeli ise British Museum'da bulunmaktadır, ancak bazı eserler ve süslemelerinin kopyaları bu anıtın bulunduğu alanda da görülebilir.

Amfi Tiyatro
Yaklaşık 13.000 izleyici kapasiteli tiyatro, Romalılar tarafından yapılan değişikliklerle birlikte Mausolos zamanına kadar uzanır. Yukarıdaki kaya mezarları ile birlikte bu alan kentin eşsiz bir görünümünü sunmaktadır.


Mindos Kapısı
M.Ö. 364'te Mausolus tarafından inşa edilmiş olan bu şehrin batı kapısı yakın bir zamanda restore edilmiştir. Dört kuleden oluşan bu yapı Büyük İskender ve onun Makedon askerlerine karşı koymuştur. Surların ayakta kalan kısımları restorasyon altındadır.

Osmanlı Kulesi
Osmanlı gemi tersanesini korsan baskınlarından korumak için yaklaşık 1794 yılında yapılmış olan kule yakın zamanda restore edilmiştir ve bu esnada Roma hamamlarının kalıntıları bulunmuştur.

BODRUM'DA DALIŞ

Dalgıçlar için Bodrum’u ilginç bir yer kılan şey aslında sakin, sıcak olan ve gelgitler ile güçlü akıntıların olmadığı Ege Denizi’nin kendisidir. Deneyimli dalgıçlar uygun dalış çeşitliliği ile kendilerini rahat hissedeceklerdir. Engebeli, volkanik deniz adaları; mağaraları, kaplıcaları, kayalıkları ve muhteşem yamaçları içeren birçok çeşitli yerler sunmaktadır.

Dalgıçlıkta yeni olanlar için Bodrum’da birçok güvenli koy vardır ve bunlar tüplü dalış ile tanışmak için stressiz mükemmel bir ortam sunmaktadır. Yazın yaklaşık olarak 25 Santigrat derece, kışın ise 15 Santigrat derece olan deniz sıcaklığıyla birlikte Bodrum yılın herhangi bir zamanında dalış için mükemmel bir yerdir. Ayrıca, el sanatlarıyla ilgilenen kişiler için de Bodrum birçok olanak sunmaktadır ve eski medeniyetlerden kalan arkeoloji hemen hemen her yerde görülebilir.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.