%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com

Yat Kiralama Maliyeti

Bu ekstralar dışında her şey fiyata dahil.

Bir yat kiralama sözleşmesi genellikle çeşitli masrafları içerir ve sizin için ödediğiniz tek ekstra, kabul edilen limitleri aşmanız durumunda yakıt maliyetlerinin yanı sıra, ihtiyaç duymayabileceğiniz ilave ürünlerdir. Sipariş ettiğiniz çok özel bir yemek için, şefiniz eşsiz malzemeler talep edebilir, ayrıca istediğiniz farklı içecekler için barmeniniz de ekstra sipariş isteyebilir. Bu ekstralar dışında, tatilinize diğer her şey dahildir.

Özel bir restoranın yanı sıra, eğlence ve spor ekipmanlarının da olduğu yüzen bir otelin içindesiniz.Bu hizmeti kusursuz sağlayabilmek oldukça meşakkatli bir iştir.Tatilinizi planlamanın,takip etmenin ve sonuçlandırmanın operasyonel ve yönetim maliyetlerini göz önüne aldığınızda, sözleşmenize dahil edilen bazı masrafların olacağı açıktır.

Fiyatlandırmada bir diğer faktör ise sezon. Talepte bir doygunluk olduğunda, sezon yüksektir ve fiyatlar buna göre artar. Talepte bir durgunluk olduğunda, sezon düşüktür ve fiyatlar buna göre belirlenir. Bazı yatlar bu dalgalanmadan etkilenmez, bunlar mega yatlardır ve sahibinin talep ettiği ücreti ödersiniz.

Yat kiralama sözleşmenizde; yat kiralama harcamaları ve ücretlerinin dökümünü bir ek olarak her zaman görebilirsiniz.

Sözleşmeler

Sözleşme, maliyetlerinizi belirten en önemli belgedir. Sadece imzaladığınız sözleşmeye göre ödeme yapıyorsunuz. Kiralama  sözleşmeleri genellikle çok benzerdir ve Türkiye'de sözleşme türü genellikle eskiden Mediterranean Yacht Brokers Association olarak bilinen bir MYBA (Now Worldwide Yachting Association (WYA) sözleşmesidir. Bu sözleşme, temel kiralama ücretini, ekstraları, sigortayı ve yat sahibinin sözleşmede belirtmek istediği tüm diğer hususları belirler.

Temel olarak, çoğu MYBA sözleşmesi, yakıt ve yiyecek, içecek ve liman ücretlerinin, BCF'ye (temel kiralama ücreti) ilave edildiği her şey dahil şartlarını öngörür. Genel olarak, bu sözleşmelere dayanarak temel kiralama ücretine % 20 ila % 30 oranında ek olacağını düşünmelisiniz.

Bazı durumlarda, yat sahipleri, Akdeniz ve Ege Denizi çevresindeki aracılar daha az popüler olan, Doğu Akdeniz Şartları (SEMT) ve Yunan Şartlarını (GT) kullanacaktır. Yat sözleşmeleri sayfamız, sözleşmelerdeki farklılıkları size açıkça gösterir.

Temel Kiralama Ücreti (BCF - Base Charter Fee)

Temel kiralama ücreti, yat kiralama için temel maliyettir. Yat kiralama süresi boyunca beklenen harcamaları içerir. Kiralamanın süresi için beklenen işletme maliyetlerini içerir. İlave talepler, temel kiralama ücretine eklenir ve bu ücret aylara göre değişir. Bu bağlamda aylar, düşük talep dönemlerine karşı, yüksek talep dönemlerini ifade eder. Ayrıca yakıt ve liman ücretlerinin ek bir masraf olduğunu da göreceksiniz. Bunun nedeni, yakıt kullanımı ve liman ziyaretlerinin müşteri isteğine göre değişiklik göstermesidir.

Advance Provisioning Allowance (APA)

Tüm sözleşmelerde, Avans Karşılığı Ödeneği (APA) platformu bulunmaktadır. Bu, temel kiralama ücretini karşılamak için beklenen ekstra maliyetlerin, ilk peşinatını gösteren bir takip sistemidir. Temel olarak, her müşterinin bir yat kiralama sırasında talep ettiği benzersiz taleplerden yansıtılan bir türevdir.  

Temel kural, APA'nın temel kira ücretinin yaklaşık % 25 ila % 30'u olmasıdır. Bununla birlikte, pahalı yiyecekler, ekstra spor ve eğlence ekipmanları ve diğer ürünleri içeren özel istekleriniz varsa, APA bu ekstraları içerecek şekilde artacaktır.  

APA, kiralama süresinden bir ay önce ödenir, bu da kaptana ve mürettebata, ekstra malzemeleri hazırlayıp satın almak ve tatiliniz de zaman kaybı yaşamamak için fırsat verir.

Hangi talebiniz için ne harcandığını bilmek istiyorsanız, APA harcamalarının ayrıntılı bir dökümünü tur sonunda alacaksınız.

Yakıt ve yiyeceklerin APA'dan tahsil edildiğine dikkat edin. Yat bu ürünler için herhangi bir kar marjı eklememektedir. Tatil bittikten sonra APA'dan kalan tutar size iade edilecek, eksik kalmışsa sizden talep edilecektir.

Yakıt ve Liman Ücretleri

Yakıt ve bağlama ücretleri ekstra bir masraftır. BCF'ye dahil edilmezler, çünkü bu her sözleşmenin kendine özgü doğasıdır. Yelkenciliği etkileyen hava koşulları ve su kayağı gibi yakıt gerektiren su sporları sayısının ne şekilde ve ne zaman hesaba katılması gerektiğini gösterir. Liman ücretleri, ziyaret edilen her liman tarafınca belirlenir ve bazı durumlarda bu ödemeler müşteri taleplerine göre değişir. Liman ücretleri, yerel liman yetkilisi kural ve düzenlemelerine bağlı olarak da değişebilir.

Sigorta

Sigortalar, BCF veya APA'ya dahil değildir. Bu, gerekli seyahat sigortasının yanı sıra ihtiyaç duymanız durumunda sorumluluk sigortası veya iptal ve iade sigortası sizin yaptırmanız gerektiği anlamına gelir.   

Katma Değer Vergisi (KDV)

AB’de KDV ödenmesi gerektiği için, Avrupa’daki varış noktalarını ziyaret ettiğinizde, KDV ödemeniz gerekecektir. KDV kiralanan yata, ve seyir yapılan bölgeye göre değişiklk gösterdiği için lütfen yat kiralama temsilcinizden detaylı bilgi isteyiniz. 

Gulet Kiralama İçin Özel Koşullar

Diğer yat kiralama türlerinde farklı olarak, genellikle guletler, yakıt dahil olarak çalışır. Ayrıca APA veya benzeri bir ekstra bütçe gerektirmezler. Tüm harcamalar önceden sözleşme ile gösterilebilir.

Guletyat.com; Gulet Yat Kiralamaları için dört farklı fiyatlandırma seçeneği sunar:
- Sadece Gulet Kiralama ( günde 4 saate kadar yakıt dahil )
- Gulet + Yiyecek ve İçecekler
- Gulet + Yiyecek ve İçecekler + Transferler + Diğer Kara Turları 
- Gulet + Kendi yiyecek ve içecekleriniz

Daha fazla bilgi için kiralama uzmanınızdan destek alabilirsiniz.

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.