%100 Covid-19 İade GarantisiGörüntüle
Canlı Destek
Guletyat.com

Bodrum'dan Efes'e Bir Arkeolojik Yolculuk Gulet kiralama rotası

7 Gece / 8 Gün
Başlangıç / Bitiş: Bodrum / Bodrum
Tur Süresi: 7 Gece / 8 Gün
Seyir Bölgesi: Türkiye
Toplam seyir
Calculating... Miles
Calculating Saat
Gün 1
Bodrum City Tour (Half Day)

Turunuza Gümüşlük'te yatınızı beklerken rehberinizle Bodrum'u keşfederek başlayacaksınız. Bodrum, antik Halikarnas, Akdeniz'in en iyi tarihi ve önemli şehirlerinden biridir. Arkeolojik serüvenimiz Bodrum'un en önemli kısımlarını keşfetmekle başlıyor. Bodrum Kalesi ve MüzesiOnların en iyi sualtı arkeolojisi müzelerinden biri, St. Dünyanın bilinen en eski gemi enkazı sergisi açıldı. Bu yıldız cazibesi herkesin listesinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Mozolesi Halikarnas Mozolesi Antik Dünyanın Yedi Harikası'ndan biriydi. Sitesi, eskilerin başarısı için huşu ile ziyaret edilen açık hava müzesinde.Anıtsal heykeli British Museum'dadır ancak frizlerinin bazı eserleri ve kopyaları bu alanda görülebilir. Kaya mezarları üstündeki bu alan, şehrin eşsiz bir manzarasını sunar. Mydos Kapısı Mausolos tarafından M.Ö 364 yılında inşa edilen bu batı şehir kapısı, yakın zamanda restore edilmiştir. Dört kuleden oluşan Büyük İskender ve Makedon birliklerine karşı durdu. Surun ayakta kalan kısımları restorasyon altındadır. Şehir turundan sonra, binmek için Gümüşlük'e gideceğiz.Site, şehrin eşsiz bir manzarasını sunmaktadır. Mydos Kapısı Mausolus tarafından M.Ö 364 yılında inşa edilen bu batı şehir kapısı, yakın zamanda restore edilmiştir. Dört kuleden oluşan Büyük İskender ve Makedon birliklerine karşı durdu. Surun ayakta kalan kısımları restorasyon altındadır. Şehir turundan sonra, binmek için Gümüşlük'e gideceğiz.Site, şehrin eşsiz bir manzarasını sunmaktadır. Mydos Kapısı Mausolus tarafından M.Ö 364 yılında inşa edilen bu batı şehir kapısı, yakın zamanda restore edilmiştir. Dört kuleden oluşan Büyük İskender ve Makedon birliklerine karşı durdu. Surun ayakta kalan kısımları restorasyon altındadır. Şehir turundan sonra, binmek için Gümüşlük'e gideceğiz.

Gumusluk

Gümüşlük, Türkiye'nin güney batısındaki geleneksel bir balıkçı köyü idi, ancak turizm ile zaman zaman değişti. Hala oldukça huzurlu ve cazibe merkezlerinden biri Myndos antik kenti. Manzara ilginç ve bitki örtüsü eşsiz, ziyaretçilerin bu bölgede yürüyüş yapmaktan zevk almasının iki nedeni. Plajlar çok güzel ve yakındaki restoranlar mükemmel taze deniz ürünleri sunuyor. (Lütfen ilk akşam yemeğinizi gelmeden önce çok ünlü Gümüşlük Restoranlarından birinde yemek yemeyi tercih ederseniz bize bildirin.)

Günün Turu
1 Miles
0:15 Saat
Gün 2
Iasos Ancient City

Eski Iasos, bir zamanlar bir ada olan ve mükemmel limanından, zengin balıkçılık alanlarından ve yakındaki tepelerde taşlanmış kırmızı renkli mermerden zenginleşen bir Karia kenti. Bugün, duvarlarla çevrili akropolis kalesi, balıkçı limanının üstünde duruyor. Kasabayı Iasos ile bağlayan isthmus arasında, bir bouleuterionun mükemmel kalıntıları, koltuk sıralarını ayıran dört merdiven, dev bir agora, bir tiyatroya ait yetersiz kalıntılar ve güneyde, MS 2. yy'a ait bir Roma stoası bulunmaktadır. Artemis Astias.

Günün Turu
25 Miles
2:30 Saat
Gün 3
Euromos (The Temple of Zeus)

Gemideki sağlıklı bir kahvaltının ardından, yattan ayrılarak Euromos'taki The Templa of Zeus'u ziyarete çıkacağız. Euromos'taki en önemli ve aynı zamanda en iyi korunmuş bina Zeus Tapınağı'dır. Zaten M.Ö. 5. yüzyılda, Zeus'a adanmış bir tapınağın tepenin dibinde durduğu düşünülmektedir. Erkeği, Küçük Asya'nın bu bölgelerinin Hellenleşme sürecinin ve yöresel, çoğunlukla dişi Anadolu tanrılarının, Yunan panteonunun tanrılarıyla yer değiştirmesinin bir sembolü olabilir. Tapınağın önünde, doğu tarafında, bir sunak keşfedilmiştir. Üzerindeki yazıt, tapınağın Zeus Lepsynos'a ithaf edildiğini belirtir. 'Lepsynos' takma adının anlamı bir sır olarak kalmaya devam ediyor, ancak alimler Karia dilinden türetilmiş bir kelime olduğuna inanıyorlar. Tepenin batı yamacında,Küçük bir tiyatro kalıntıları var. Sadece beş koltuk sırası korunmuştur. Tiyatro tapınağın batısında görülebilir. Şehir agorasıyla, bir zamanlar sütunlu portiklerle çevrelenmiş, sadece birkaç sütun parçası görülebilir.

Labranda Ancient Ruins

Zeus Tapınağı'nı ziyaret ettikten sonra dağlara Labranda'ya yürüyeceğiz. Labraunda, görülmeye değer arkeolojik bir sitedir. En eski buluntular M.Ö. 600 yılına aittir. 6. ve 5. yüzyıllarda kutsal alan, ardından tapınak terası olarak kullanılan alan tek, küçük, yapay bir terastan oluşmuştur. MÖ 4. yy tapınak için en önemli dönemdir. Mausolos (MÖ 377 - 352) ve Idrieus (MÖ 351 - 344) olarak adlandırılan satraps zamanlarında, burası yeni bir görünüm kazandı. 355 yılında Labranda'daki kurban bayramı sırasında, Mausolos, son anda hayatındaki suikast girişiminden kaçtı. Bir dizi yapay teras, bir veya iki giriş binası, küçük bir Dor binası (muhtemelen bir çeşme binası), anıtsal merdivenler, iki büyük ziyafet salonu (andronlar), bir kulübe (oikoi) gibi binalar,Bu etkinlikten sonra sütunlarla çevrili Stoa ve Zeus Tapınağı inşa edilmiş olmalı. Idrieus'un 344'teki ölümüyle birlikte bu tür işler durduruldu. M.Ö. 4. yüzyılda meydana gelen büyük yangın felaketi nedeniyle, kutsal alan kült yeri olma özelliğini yitirmiştir. Öğleden sonra yüzmek, eğlenmek ve su sporları yapmak için yatımıza geri döneceğiz. Akşam yemeği ve geceleme yakın koyda.

Günün Turu
17 Miles
1:45 Saat
Gün 4
Altinkum

Dalgalar üzerinde dinlendirici bir gün ise, ancak yatınızda değilse, Altınkum'da durun. Bu canlı yer, her türlü su sporu, su ekipmanı ve her yaştan ve aile üyeleri için olanaklar dahil olmak üzere birçok cazibe merkezi sunmaktadır. Yörede birçok bar ve restoran bulunur ve birçok yerel lezzet deneyebilirsiniz. Deniz hattı bir çok metre boyunca sığ olduğu için çocuklu aileler burada bir günlüğüne oynamaktan keyif alacak ve bölge de yüzmeyenler için güvenli.

Temple of Apollo (Didyma)

Didyma, antik dünyanın dört bir yanında, Apollon'un devasa bir tapınağının bulunduğu yerdir. Didymaion, Yunanlıların, kahinlerin kehanet gücünün kaynağı olduğuna inandıkları bir doğal kaynak alanı çevresinde inşa ettikleri üçüncü ve en büyük tapınaktı. Antik dönemde, Didyma hiçbir zaman en büyük veya en önemli dini merkez olma özelliğini taşımamıştı. Apollon Tapınağı, Efes'teki Artemision'dan sonra en büyüğü ve Delphi'den sonra en etkileyici olanı olan kehaneti idi. Ancak günümüzde Didyma ziyareti, Efes'teki Artemision'dan kalan tek bir sütuna bakmaktan çok daha heyecan verici bir deneyim.

Dilek Peninsula

KuşAdası'ndaki Dilek YarımAdası Milli Parkı, 27.598 hektarlık alana sahip, Türkiye'nin en önemli doğal mirasları arasında. Dilek YarımAdası, mavi ve zümrüt renginde temiz plajlara sahip olağanüstü Akdeniz bitki örtüsüne sahiptir. Seçilebilecek çok sayıda plaj vardır. Dilek YarımAdası Milli Parkı'nın tüm plajları, görülmeye değer güzelliktedir. Ayrıca milli parkta tehlike altındaki bazı türler vardır. Anadolu Pars, bu türlerin en tipik örneğidir. Parkta sadece çok sayıda sürüngen, memeli ve kuş türü yok, aynı zamanda Akdeniz'in neredeyse tüm balık türleri ve deniz kaplumbağaları burada yaşıyor ve ürüyor. Akdeniz ülkelerinde korunan keşiş contaları da bölgedeki habitatlar arasındadır.Güzelçamlı köyü, İonia'nın siyasal ve bilimsel merkezi için MÖ 9. ve 8. yüzyıllarda toplanma yeri olarak kullanılmıştır.

Günün Turu
55 Miles
5:30 Saat
Gün 5
Kusadasi

KuşAdası, batıya doğru Ege Denizi'ne bakan büyük bir limandır. İzmir'in 90 km güneyindedir ve Efes ve Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve St. John Bazilikası gibi tarihi hazinelerin yakınlığına yakın olması nedeniyle büyük bir yolcu gemisi limanı haline gelmiştir. Yakındaki Selçuk'ta. KuşAdası'ndan Meryem Ana Evi ve Efes'i ziyaret etmek için Selçuk'a gidiyoruz.

House of Virgin Mary

Meryem Ana evi, tamamen taştan yapılmış tipik bir Roma mimari örneğidir. MS 4. yüzyılda evini ve mezarını birleştiren bir kilise inşa edildi. Bir antre (bugün mumların önerildiği yer), yatak odası ve dua odası (Hristiyan kilisesi alanı) ve şömineli (Müslümanlar için şapel) bir odadan oluşan orijinal iki depolu ev. Ön mutfak yıkılmış ve 1940'larda restore edilmiştir. Günümüzde sadece orta kısım ve sunağın sağındaki oda ziyaretçilere açıktır. Oradan, bu binanın bir evden çok bir kiliseye benzediğini anlayabilirsiniz. Bir başka ilginç yer ise, kilise alanının çıkışında bulunan ve iyileştirici özelliklere sahip oldukça tuzlu bir suyun herkes tarafından içilebildiği "Meryem Suyu".Paul VI, 1960'larda burayı ziyaret eden ilk papaydı. Daha sonra, 1980'lerde, ziyareti sırasında Papa II. Paul-Paul, Bakire Meryem Tapınağının Hıristiyanlar için bir hac yeri olduğunu açıkladı. Ayrıca Meryem'i peygamberlerinden birinin annesi olarak tanıyan Müslümanlar tarafından da ziyaret edilmektedir. Her yıl 15 Ağustos'ta Mary'nin Varsayımını anmak için bir tören düzenlenir.

Ephesus Ancient City

Efes'teki arkeolojik kalıntılara ait bu muhafaza, tarihi korumayı ziyaretçiler için erişilebilirlikle zarif bir şekilde birleştiriyor. Modern Türkiyenin güney-batı kıyısında bulunan büyük antik medeniyetlerin art arda bulunduğu yer olan Efes, tuhaf bir biçimde verimli bir mimarlık ve kültür sentezini temsil ediyordu. 356'da Yunanlılar, antik dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Artemesium'u (Artemis'e bereket tanrıçası olan adanmış dev bir İyon Tapınağı) inşa ettiler. M.Ö. 2. yüzyılda, Efes, Doğu Roma İmparatorluğu'nun Artemesium'u, Celsus Kütüphanesi ve tıp fakültesi ile ünlü dördüncü en büyük şehriydi. Daha fazla bilgi için lütfen http://www.ephesus.us/ephesus/ephesus.htm adresini ziyaret edin. Akşam yemeği ve geceleme için tekneye geri döneceğiz. Yakında çok sayıda ziyaretçinin demir attığını fark edeceksiniz,KuşAdası barlar, kafeler ve restoranlar ile büyük bir turistik cazibe merkezi olarak ortaya çıkmıştır.

Günün Turu
29 Miles
3:00 Saat
Gün 6
Priene

Antik Priene şehri, Meander Nehri selinin genişliğinden bakan düz masalı arazi üzerindeki dramatik ortamıyla ünlüdür ve sırtında Mykale Dağı'nın sarp kayası bulunur. Durumu, iyi korunmuş tiyatrosu ve bouleuterionu (konsey odası) ve ünlü Türbesi'nin mimarisi Halikarnas'taki Pythius'un eseri olan Athena Tapınağı'nın kalıntıları için bugün görülmeye değer. Efsanevi Aegyptus tarafından kurulan Priene, MÖ 550 civarında zenginleşti ancak MÖ 545 yılında Pers of Cyia tarafından ele geçirildi. İyonya Birliği'nin M.Ö 300 yıllarında faaliyetlerini gerçekleştirdiği bir merkezdi. Daha sonra Roma kenti, sonra Bizanslı oldu ve 1200'lerin sonlarında Türkler tarafından ele geçirildiğinde hâlâ aktif oldu.

Miletus

Milet, Priene'nin 22 km (14 mil) güneyinde, Meander Nehri sel ovasının güney ucunda yer alan devasa 25.000 kişilik Helenistik tiyatrosu ile tanınır. Milet, M.Ö. 700 ila 700 yıllarında önemli bir İyon kentiydi. AD. Bir efsaneye göre, Milet Miletos adlı bir kahraman tarafından kuruldu. Tepeden manzara mükemmel, tiyatronun kendisi, taşkın ovası ve Kuzey ve Güney Agoras ve şehir surları, bouleuterion, Faustina Hamamları, stadyum ve diğer yapıların izlerini içeren antik Miletlerin diğer kalıntılarını ortaya çıkaran fena halde mahvoldu.

Didim

Didim adını antik Didyma'dan alır. Didim ilçe merkezi, Apollo Tapınağı ile sahil beldesi Altınkum arasında, sahil bölgesine 3,5 km, Apollo Tapınağı'na 1,5 km uzaklıktadır.

Günün Turu
42 Miles
4:15 Saat
Gün 7
Yalikavak

Bodrum YarımAdası'nda bulunan, harika bir yat limanı ve Yalıkavak şehridir. Bu site, turizm sektörü limana gelinceye kadar ana gelir kaynağı olan sünger dalgıçları ve deniz süngerleri ile ünlüdür. Yakında, Küdür YarımAdası'nda, gün batımını izlemek için harika bir yer olan Panormus kaya mağaralarını bulabilirsiniz. Bir diğer güzel özellik ise eski taş yel değirmenleri ve yakındaki küçük terk edilmiş Sandıma köyüdür.

Catalada

Catalada (Çatal Adası), Turgutreis yakınındaki Bodrum yarımAdasının yaklaşık 3 mil yakınında oturan küçük bir adadır. Başlangıçta Vollo olarak bilinen isim, adada bulunan üç konik tepeden türetilmiş ve ona “Çatal” gibi görünüyor. Bu güzel bir duraklamadır ve muhteşem manzaraların ve tüplü dalış fırsatlarının tadını çıkarmak için anakaradan gelen bir çok gündüz yolcuyu göreceksiniz.

Günün Turu
25 Miles
2:30 Saat
Gün 8
Bodrum

İstisnai bir yat kiralama işleminden sonra, Bodrum'a geri dönün ve uçuş evinize hazırlanın. Bu, bu harika şehri ziyaret etmek ve Türkiye'nin son (ama son değil) lezzetinin tadını çıkarmak için mükemmel bir zaman. Bodrum, altın gün batımları ve masmavi suları ile çevrili bir mücevherdir. Tüm yerel mutfağa, kültürel mekanlara katılmalı ve Halikarnas'taki Mozolesi'nin taşlarından inşa edilen ünlü Bodrum Kalesi'nin dışındaki sahili ziyaret etmelisiniz. Muhteşem bir sualtı arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor ve Bodrum'da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Günün Turu
12 Miles
1:15 Saat

Bu rota için bir gulet yatı kiralamak ister misiniz?

Aşağıdaki düğmeleri kullanarak talep gönderin ve mükemmel bir tatil için en iyi teklifi alın.

+90 252 316 9616

Mon - Fri: 9am - 20pm | Sat - Sun: 9am - 14pm

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Fiyat Teklifi Al

Ara

Bu formu göndererek gizlilik ve iptal politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Bodrum'dan Efes'e Bir Arkeolojik Yolculuk